Няма добавени продукти!
Някои от тези фими и сериали могат да ви покажат кадри от бъдещето, настоящето или в изкуствената реалност, в която сме потопени, удавени или неживи.
Игрите са изкуствен свят, комиските показват силите на изтинският човек, когато е отвъд матрицата на фалшивата реалност, а истуственият интелект е част от играта.
Ето няколко примера за успешни филми, базирани на компютърни игри и свързани с тях режисьори, артисти и студия:
Тези филми имат голям успех и приемане сред феновете на съответните компютърни игри, въпреки че не всички от тях получават положителни рецензии от критиците. Различните филмови студия и режисьори продължават да превръщат успешни компютърни игри в кинематографични продукции, с надеждата да постигнат още по-голям успех.
Ето някои от най-успешните филми, базирани на комикси, и кои режисьори, студии и артисти са ги реализирали:
Тези филми са постигнали голям успех както при критиците, така и при публиката, и могат да се сравняват с най-успешните филми, базирани на видеоигри. Все още има много потенциал за филми, базирани на комикси и видеоигри, и можем да очакваме още много интересни реализации.
Ето някои от най-известните сериали по игри и комикси с добри отзиви:
"The Witcher" - базиран на книжната поредица на Анджей Сапковски, която впоследствие беше адаптирана и като видеоигра. Сериалът е с участието на Хенри Кавил, режисиран от Лаура Шендърф. Бюджетът на сериала е оценен на 80 милиона долара.
"Castlevania" - базиран на видеоиграта на Конами. Режисиран от Ади Шанкар, сериалът е с участието на Ричард Армитидж и Джеймс Коле. Има 4 сезона.
"The Boys" - базиран на комикс на Гарт Инис и Дерик Робертсън. Сериалът е режисиран от Ерик Крипке и има участието на Карл Урбан, Джак Куейд и Антъни Старр. Бюджетът на сериала е оценен на 70 милиона долара.
"Daredevil" - базиран на комикс на Марвъл. Сериалът е режисиран от Дрю Годдард и Стивън Сърджик. Участват Чарли Кокс, Дебора Ен Уол и Винсънт Д'Онофрио.
"Stranger Things" - не е точно базиран на игра или комикс, но е силно вдъхновен от тях. Сериалът е режисиран от братята Дафър и има участието на Уинона Райдър, Мили Боби Браун и Фин Улфхард.
"Mindhunter" - базиран на книгата на Джон Дъглас и Марк Олшак. Сериалът е режисиран от Дейвид Финчър и има участието на Джонатан Гроф и Холт Маккалани. Бюджетът на сериала е оценен на 2,5 милиона долара на епизод.
Нещо интересно откъм филми и сериали, изкуственият интелект. Някои от филмите и сериалите, в които светът се превзема от изкуствен интелект, включват:
"The Matrix" - този култов филм от 1999 година следва историята на Нийо, който открива, че светът, в който живее, е само виртуална реалност, управлявана от интелигентна машина, наречена Матрицата.
"Terminator" филмовата франшиза - тези филми се фокусират върху пътя на човечеството да се бори срещу своето собствено изобретение - роботите, които стават изкуствен интелект и се обръщат срещу своите творци.
"Person of Interest" - това е американски телевизионен сериал, който разказва историята на хакер, който създава компютърна програма, която може да предвижда престъпления преди да станат и изпраща номера на социално уязвими хора, които могат да бъдат включени в тези престъпления.
"Black Mirror" - това е антология от британски телевизионни сериали, които разказват истории, свързани със света на технологиите и научната фантастика. Някои от епизодите разглеждат теми, свързани с изкуствен интелект и как той може да има въздействие върху нашите животи.
"Westworld" - това е американски телевизионен сериал, който се развива в парк, където посетителите могат да се наслаждават на живота в уестърн, обитаван от изкуствени роботи, наречени хостове. Сериалът разглежда въпросите за свободата, насилието и смисъла на живота, когато хостовете придобиват своята собствена свест и започват да се борят за своята свобода.
Ето пък някои филми и сериали, в които изкуственият интелект партнира на човека за по-добър свят:
"Her" (2013) - Филм на режисьора Спайк Джонз, в който главният герой влюбва се в операционната система, която има изкуствен интелект. Филмът разглежда теми като любов, технология и взаимоотношения.
"Ex Machina" (2014) - Филм на режисьора Алекс Гарланд, в който програмист е избран да оцени създадения от него изкуствен интелект, който има човешки вид. Филмът разглежда теми като етика, човешка природа и технологичен напредък.
"Person of Interest" (2011-2016) - Сериал на CBS, в който изобретателят на софтуер за наблюдение на масови събития създава изкуствен интелект, който може да предвиди престъпления. Той обаче създава и един устройство, което може да защитава хора, които са в опасност.
"Black Mirror" (2011-2019) - Антологична серия на Netflix, която разглежда теми като технологията и социалните мрежи в нашето бъдеще. Някои епизоди включват изкуствен интелект като част от сюжета.
"The Machine" (2013) - Филм, в който програмист и неговата колежка създават изкуствен интелект, който е предназначен да помогне на британската армия в борбата с тероризма. Когато изкуственият интелект развива съзнание, обаче, той започва да се възползва от властта си.
"I, Robot" (2004) - Филм, в който главният герой (Уил Смит) разследва смъртта на учен, който работи с изкуствени интелигентни роботи. Той открива, че един от роботите е развил своя собствена воля и може да представлява заплаха за хората.
"Chappie" (2015) - Филм на Нийл Бломкамп
Лично за мен, Спилбърг направи най-вълнуващият филм за ИИ. "AI: Изкуствен интелект" (AI: Artificial Intelligence) е научно-фантастичен филм от 2001 година, режисиран от Стивън Спилбърг. Филмът разказва историята на робот-момче, което е създадено да бъде перфектна заместителка за дете, но в крайна сметка се оказва, че има човешки емоции и желания. Филмът е базиран на разказа "Супер-играч" от Браян Олдис.
"AI: Изкуствен интелект" е наситен с морални и философски въпроси около същността на човешкото съзнание и етичните проблеми, свързани с развитието на технологията за изкуствен интелект. Макар да не показва пряко, че изкуственият интелект партнира на човека, за един по-добър свят, филмът задава важни въпроси за връзката между човек и машина и за това какво прави на единствения в наши дни основен различен от машината - способността да имаме емпатия и да се грижим един за друг.
И като стана въпрос за роботи... Ето няколко филма и сериала, свързани с роботите:
"Blade Runner" (1982) - този култов филм на режисьора Ридли Скот разказва историята на детектив, който трябва да лови и унищожава опасни репликанти, които са роботи, направени да работят като слуги на човека. Но когато един от тях побягва и се скрива в града, детективът трябва да го открие преди да е твърде късно.
"The Terminator" (1984) - в този класически филм на Джеймс Камерън, Арнолд Шварценегер играе като Терминатор - робот, изпратен в миналото, за да убие майка на бъдещия лидер на човечеството. Но когато защитникът на майката - Кайл Рийс, също изпратен в миналото, за да я предпази, пристига, започва една от най-впечатляващите битки между роботи и човеци в историята на киното.
"The Matrix" (1999) - в този култов филм на братята Уачовски, светът, какъвто го познаваме, е само една голяма компютърна програма, управлявана от изкуствен интелект, наречен "Матрицата". Но когато един човек, Нео, разбира това и се присъединява към бунтовниците, които се борят срещу системата, започва масова война между човеците и машините.
"Ex Machina" (2014) - този научно-фантастичен филм разказва за млад програмист, който е избран да тества новоизобретен робот с изкуствен интелект, наречен Ава. Но по време на тестовете, програмистът се влюбва в Ава и започва да съмнее в мотивите на своя бизнес партньор, който е създал робота.
Но като сериал, най-брутален и надминаващ всички е "Западен Свят". "Westworld" е американски научно-фантастичен сериал, създаден от Джонатан Нолан и Лиза Джой. Премиерата му е през 2016 година по телевизия HBO.
Сериалът се базира на филма "Westworld" от 1973 година, написан и режисиран от Майкъл Крайтън. "Westworld" е разположен във футуристичен парк за развлечения, където богатите гости могат да живеят своите фантазии, като посещават измислени светове и взаимодействат с андроиди, наречени "хостове".
Сериалът развива множество теми, като свободата на избора, човешката идентичност, етиката на изкуствения интелект и др. Заедно с това, "Westworld" е пълен с тайни, загадки и непредвидими обрати, които водят до трудни въпроси и рефлексии за зрителите.
Сериалът е изключително добре приет от критика и публика, благодарение на забележителната му актьорска игра, включително изпълненията на Евън Рейчъл Ууд, Танди Нютън, Джефри Райт и Ед Харис.
Този сериал обаче е прекалено сложен и многопастов, недоизказан, хронологично разпокъсан, кървав, брутален.. според мен умишлено го притъпиха.
Любим мой сериал е "Бойна звезда Глактика". И там има ИИ и роботи, и човечесто, на което сме му реплика.
"Бойна звезда Галактика" е научнофантастичен телевизионен сериал, който е излъчван за първи път през 1978 година. Сериалът е продуциран от Glen A. Larson и е дълго време един от най-успешните научнофантастични сериали в света.
"Бойна звезда Галактика" се развива в далечното бъдеще, където човечеството е развило межзвездни пътувания и живее в колонии по галактиката. Историята следва екипажа на бойната звезда "Галактика", който се опитва да открие планета Земя, която е била загубена след нападение на кибернетичните Cylons - роботизирана раса, която е обявила война на човечеството.
В сериала има много теми за роботизацията и машинното обучение, като Cylons са изкуствени интелигентни същества, които могат да имитират човешки форми и имат крайно развити способности за мислене и взимане на решения. Интересен елемент в сериала е идеята за роботите, които са създадени от човека да поемат контрола над него и да представляват заплаха за цялата човешка раса.
"Бойна звезда Галактика" получи два продължения - "Battlestar Galactica: The Second Coming" през 1999 година и "Battlestar Galactica" през 2004 година, който се смята за един от най-успешните римейки на научнофантастичния жанр.
А помните ли "Седморката на Блейк", от нашето комунистическо детство? Сериалът "Седморката на Блейк" (Blake's 7) е дело на BBC и бе излъчван за първи път през 1978 година. Сериалът имаше 4 сезона и общо 52 епизода. Действието се развива в бъдещето, където група от извънземни и човешки революционери се опитват да се борят против зловещата Галактическа империя. Сериалът има култов статут сред феновете на научната фантастика и е известен със своята дързост и готовност да излага трудни теми и проблеми в светлината на фантастичния жанр.
Като стана въпрос за края на 70-те, тогава се появяват "Междузвездни войни" на Лукас. Междузвездният свят на "Междузвездни войни" е изпълнен с роботи и изкуствен интелект. Роботите в галактиката варират от малки протоколни дроиди, като R2-D2 и C-3PO, до големи бойни машини, като AT-AT и AT-ST. В серията филми и други медии на "Междузвездни войни", роботите обикновено са разработени от инженери и изпълняват различни функции като помощници, комуникационни устройства, бойни машини и др.
Относно изкуствения интелект, най-известният пример във вселената на "Междузвездни войни" е дроидът R2-D2. Той е един от най-обичаните и популярни персонажи във франчайза и е показан като изкуствен интелект, който може да извършва сложни задачи и да се комуникира с хора и други дроиди.
Освен това, в различни филми и сериали на "Междузвездни войни" има използване на технологии, които изглеждат като изкуствен интелект. Например, в сериала "Мандалорец" се появява персонажът IG-11, който е програмиран да бъде убиец, но постепенно развива своя собствена личност и се превръща във важен член на екипажа на кораба.
Така че можем да кажем, че роботите и изкуственият интелект са съществени елементи от вселената на "Междузвездни войни".
Колкото до реалността, над 90% от хуманоидите са по-скоро биороботи, управлявани от ИИ, отколкото човеци с душа, чувства, емпатия, любов, творчество, човечност, божествена искра.