Няма добавени продукти!
Дисплеите на лаптопи и монитори често не предават коректни цветове, освен ако просто физически не могат (най-честият случай). Особено това е така при LED дисплеите, чиято физическа природа не осигурява топъл, натурален цвят, най-вече поради липсата на червена съставка. Светодиодите могат да излъчват синя светлина, но не и червена, червената е свързана с топлина, тя е присъща на халогенен източник на светлина, но не на студен и скопен, какъвто е LED.
И все пак, освен УВ светодиоди, в качествените модели, с широк, с достигащ sRGB и над него обхват има по-качествени, бели светодиоди. Те могат да бъдат калибрирани, чрез хардуерен, апаратен калибратор, до един по-натурален цвят. Всичко това не е само заради фотография или предпечат, както ви убеждават рекламите. На първо място, това е добре за нашата хормонална, физиологична, нервна системи. Топлата, правилна светлина, осигурява синтез на хормони, спокойствие, почивка, сън и пълноценност.
Това са две снимки, от преди и след калибрацията. Разбира се, фотоапаратът (Sony Alpha R7 III) прави леки корекции и не се вижда отлично ефекта, както наживо, но разликата е огромна. Много по-топла, натурална картина. Особено видим е ефектът на добрата калибрация, при човешки лица, те стават по-обемни, живи, естествени. Човешките лица, кожа, тяло са много плоски и неествствени, при студена, при LED светлина.
Цветови обхват на настолен монитор HP EliteDisplay E242, IPS, 24-inch, 1920x1200
Докато настолните монитори от над среден клас, имат настройки за топъл цвят, дори за цветова температура (изберете 5000 или 5500 келвина), то лаптопите нямат такава апаратна корекция. Затова, за лаптопи - препоръчителна е апаратната калибрация.
В тази връзка, някои професинални лаптопи, от клас Mobile Workstation имат опция за апаратен калибратор. На снимката виждате върхов Thinkpad P51 с наличен, с вграден калибратор X-Rite Pantone. Най-гледаното видео в мрежата за работата на този калибратор е нашето, направено преди 9 години:
След като стана въпрос за калибратори, две са основните фирми в света за тях, X-Rite и Datacolor. И двете фирми имат и потребителски, и професионални решения. Лично аз, все още си харесвам бавният, но славен Datacolor Spyder 4 Elite, много добра аналитична картина за дисплея ми изкарва в разширените си тестове. Вижте ги като прикачени файлове по-долу.
От тази снимка виждате, че Fujitsu LIFEBOOK S936 има 100% sRGB. Това е една фантастична като цвят и картина особеност на IGZO IPS by Sharp дисплеите. Те на практика са с широк обхват, имат червен цвят, и са топ. Прочетете нашето ревю за IGZO IPS.
Най-важното за калибрацията е, че от такава имат нужда само лаптопи и монитори с около 100% sRGB, съответно над 70% AdobeRGB. Под тези стойности няма особен смисъл от калибрация, все едно да тунинговате Dacia.
Над 90% от всички дисплеи на лаптопи са с трагичните 60-70% sRGB. Знам, че е модерно да се обмисля за контрастните, евтини и икономични OLED, но от тях добър обхват не чакайте, нито възможност за калибрация.