Няма добавени продукти!
Истината преди всичко! А Истината с очи, виждащи в тясната област от едва 400-800nm, няма как да се види. Затова ползвам термална камера, и то не някоя китайска играчка, а истински модул на FLIR, в случая вграден с смартфона CAT S62 Pro. В този модел има последно поколение FLIR Lepton 3.5 модул с прилична резолюция от 19,200 (160x120) и температурен обхват от -10 до +400 градуса. Да, има и къде по-професионални решения, но за анализ на охлаждане, конструкция, батерия, термопаста, процесор, видеокарта, спукана или не термална тръба, достатъчен или не радиатор за даден хардуер, мъртво дъно след токов удар и безброй други задачи, е повече от идеален, особено във формат на смартфон, с множество видео и фотофункции.
За да си добър, само с приказки не става това, Дела си трявват, но най-вече уважение към Истината. Затова, зрение на Хищник, в среда на глупави консуматори и колеги с овчи разбирания, те държат винаги на върха.
Какво осигурява това екстра-зрение, за хардуерни анализи? На първо място, мигновено ти дава картина на необходимостта или не от профилактика. И въобще за качеството на някой нов модел.
Тук имаме микро-компютър. Всичко изглежда да му е наред, вентилаторът яко работи, даже вие от зор, но машината яко бие сини екрани и вътре е много жега. От термалният анализ се вижда, че термотръбата е изпуснала "фреона" и вентилатора върти за този дето духа. Фази, чипсет, памети, яко прегряват и краят е близо.
А ето какво става, когато сменихме охладителя. Всичко е топ, жегата се отнема и изхвърля отзад. Паметите са си топли, нормално е за DDR4, и пак повтарям, анализирайте поведението на лаптопа си, може и да поддържа високочестотни памети, но ако е пръчка от магазин за перални и хладилници, сложете памет с по-ниска честота, не че в новите има какво да се слага.
Мощта е нищо без контрол и стабилност, кел файда от мощен и модерен процесор, ако той тротва, крашва системата, гръмне NVMe-то, повечето проблеми са от неимоверна жега, лош термален дизайн, смешен охладител, евтин радиатор. Но най-вече от глупендъри, които си мислят, че за 800 кинта, някой ще им направи толкова качествена машина, колкото за 8 бона и нагоре.
Термалният анализ вижда всичко това, разбира се и анализиращият трябва да няма само вакуум между ушите, защото съм се нагледал на колеги и разни пишман инженери, които накупили уреди и апаратура, а даже не могат да боравят с нея.
HP Zbook 15 G6 - работна станция от топ клас, с жестоки параметри на процесор и видеокарта. На FLIR-а светват двата контура на горещите ядра, CPU и GPU. Много хладна машина, но на мен HP за ми малко термални истерици, искат да държат екстремално ниски температури, но шумът ми идва в малко повече. От друга страна, по-добре е от жега, изпичане на термалната паста, сини екрани и постоянни профилактики и пачове за охладителя, както обикновено се случва с тънките модели на ThinkPad.
Lenovo ThinkPad P1 е чудесен, мощен, унакално тънък лаптоп от клас Mobile Workstation. Но да сложиш 6-12 ядрен Intel Core i7-8850H си е солидно предизвикателство. Някак си са се справили, но толкова градуси, да светят през корпуса, никак не е малко. И подозирам бърза деградация на батерията, ако се кара на максимална производителност. Мощната за такъв лаптоп видеокарта Quadro P1000, също вдига сериозно температура за Ultra Slim корпус. Мощта си има цена! И цената при лаптопите е охлаждането.
Затова ви препоръчвам ThinkPad P52, дебеличък, два солидни контура за охлаждане. Въпреки че един стар Thinkpad W530 е къде по-надежден и вечен откъм охладител и всичко. HP ZBook до последно възможно караха с доста огромни и "тлъсти" работни станции, затова са ненадминати откъм качество. Сега всички са на Slim вълна. Купете си термални камери и ще видите и Истината, и колко смешен лаптоп имате. После, производителите ви виновни, имало програмирано остаряване. Има програмирана глупост!
От всичко по-модерно в момента, ви препоръчвам две отлични машини, с перфектни термални профили:
Други отлични и надеждни машини откъм температури и охлаждане, има в тези раздели: