Няма добавени продукти!
Intel, с мълчаливото съгласие на AMD задоволиха нуждите от лъжи и синтетична суета на псевдо инженери, въображаеми дизайнери и други пишман специалисти.
Intel, в новите си потребителски серии, сложиха два вида ядра, "яките" Powerful Performance-cores (P-ядра) и Flexible Efficient-cores (E-ядра). Постигайки с това неефективност и чудовищна консумация, отиваща към половин киловат (при клок).
P-ядрата, бидейки по-мощни в еднопоточен режим, достигат невероятни резултати в старите, дървени игри (а нови и няма). Древни игри, които не са оптимизирани за много ядра, нито за новите яки инструкции като AVX-512. Толкова реклама, толкова фантастични резултати за AVX-512 и накрая - йок, тихомълком оттеглиха тази ключова инструкция във "великите" Core i9 от 12-та и 13-та генерация. С какво тогава 12-та и 13-та генерация са по-актуални като инструкции от един древен Haswell? Интересно, че Intel въвеждат AVX-512, а сега само в потребителските процесори на AMD (от Ryzen 7000 серия) я има тази инструкция. На хартия, 10-то и 11-то поколения поддържта тези интрукции, но явно нещо куца.
Какво обаче е AVX-512?
AVX-512 е набор от инструкции, които са включени в по-новите генерации на процесорите на Intel и на някои процесори на AMD (EPYC и дори Ryzen). Тези инструкции позволяват на софтуерните разработчици да използват напълно възможностите на мултиядрените процесори и да подобрят ефективността на своите приложения.
AVX-512 има много предимства за приложения, които използват много нишки (multithreaded), като например високопроизводителни изчисления в областта на научните изследвания, финансовите модели, виртуализацията, машинното обучение и други. Тези инструкции позволяват на приложенията да работят с по-големи набори от данни едновременно и да използват по-ефективно многопоточността на съвременните процесори.
AVX-512 не е подходящ за всички потребители и приложения. Тези инструкции са полезни само за приложения, които се възползват от много нишки и изискват висока производителност. За потребители, които използват компютърите си за обикновени задачи като офис документи, браузър и други, AVX-512 може да бъде ненужно допълнение, което не би допринесло за техния опит. Тоест, не са за пишман професионалисти.
AVX-512 инструкциите са предназначени да ускорят много видове приложения, като например:
Някои от конкретните приложения, които използват AVX-512 инструкции, са:
Тези са само някои от много приложения, които могат да използват AVX-512 инструкциите за подобрена производителност.
Някои CAD (Computer-Aided Design) програми използват AVX-512 инструкции за подобрена производителност. Някои от тези програми включват:
Тези програми използват AVX-512 инструкции за ускоряване на определени функции и задачи, като например обработка на големи модели и симулации, които изискват интензивна обработка на данни.
Въпреки, че в момента не е много разпространено използването на AVX-512 в игрите, все пак има и такива игри, това са:
Тези игри използват AVX-512 за някои от своите интензивни изчисления, като например за физически симулации, обработка на звук и др.
AVX-512 FMA Units се отнасят до определен тип инструкции в AVX-512 инструктурен набор, наречен Fused Multiply-Add (FMA). Тези инструкции позволяват изпълнението на две операции - умножение и събиране на числа - в една и съща инструкция. Това значително ускорява изчисленията, свързани с матрично умножение, решаване на системи от линейни уравнения и други подобни изчисления, които се използват в области като компютърна графика, машинно обучение, изкуствен интелект, криптография и други. AVX-512 FMA Units са налични във всички процесори, които поддържат AVX-512 инструкциите.
Машината, която ви демонстрирам е с два процесора Intel XEON Gold 6148, всеки от които има два такива блока, или общо четири. Тоест една машина има четири AVX-512 FMA Units, могат да изпълняват две Fused Multiply-Add операции едновременно, което означава, че могат да обработват четворно повече данни за един тактов сигнал в сравнение с процесори, които имат само един такъв блок. Това е особено полезно за приложения, които използват интензивно матрични операции, като машинно обучение, компютърна графика и финансови модели, където възможността за бързо изпълнение на тези операции може да има голямо значение за производителността.
Професионалният компютър, базиран на мащабируеми процесори има и много други благини, които потребитеслки клас машина няма как да има:
Най-ярката особеност на Intel Xeon Scalable архитектурата, оставам за десерт. Потребителските процесори остават с древното пръстеновидно разпределение на кеша, докато Xeon Gold, Platinum, Silver, W-series минават към Mesh Cache. Какво значи това?
Мрежовият кеш (Mesh Cache) е архитектура за организация на кеш-паметта, която се използва в Intel Xeon Scalable Processor. Това е алтернатива на класическата кеш-архитектура, която използва йерархия от кешове с различна скорост и капацитет, свързани във верига (пръстен). В Mesh Cache архитектурата, кеш-паметта се организира като мрежа от кеширани възли, които са свързани в мрежа от маршрутизатори. Това позволява на различни процесорни ядра да имат равен достъп до кеша и да споделят данни по-лесно. Мрежата е динамична и може да се променя в зависимост от конкретните нужди на приложението, което го използва. С Mesh Cache архитектурата, процесорите се взаимодействат през мрежовия кеш, вместо да достъпват обща кеш-памет, като в случая на класическата кеш-архитектура. Това може да доведе до по-ефективно използване на кеш-паметта, намаляване на латентността и подобряване на производителността.
Intel Skylake само на пръв поглед се оказаха еднакви, в това поколение се появи огромното разделение на скъпи и могъщи професионални решения, и на значително по-евтини потребителски. Има чист Skylake с древната пръстеновидна организация на кеша, и Skylake-SP (Scalable Processor) с новият Mesh Cache. Никак не е удивително, че Microsoft включиха в поддържаните от Windows 11 всички Skylake-SP процесори и изключиха чистите, потребителски Skylake.
Напомням, че синтетичните резултати са нищо, важни са реалните технологии, мащабируемост, стабилност, икономичност и тишина. Колкото до машината, HP Z8 G4, взимате ѝ един по-нов, Intel XEON Platinum 8280 и си гледате кефа. Пуснете си тест с AVX-512 или за Scalable Processor, няма нали? Но има Photoshop, Solid Works, професионален софтуер, които с всяка нова версия ще работят значително по-добре на професионална машина, вместо на потребителска.
И ето тук вече идва класът Workstation (работни станции), вижте цените при нас.
Цена на работната станция, която е основен "модел", на HP Z8 G4 при нас.
По-достъпни компютри с Intel Xeon Scalable Processor, Mesh Cache и AVX-512 при нас.
Не чак толкова, но подобно е положението и с професионалните лаптопи. Ето цени и наличности на Mobile Workstation при нас, а това са цени и наличности на мобилни работни станции с Intel XEON.