Няма добавени продукти!
Обзалагам се, че при вида на това бомбастично заглавие, мнозина ще си кажат "тези пък, за какви се мислят, има десетки като тях".
15 години сме на "пазара", преди това в базара, за тези 15 години всякакви философи и пишман програмисти, хардуеристи, инженери, предричаха, че ще фалираме, ще рови по кофите и че само предлагаме боклуци, стари, бавни, на спекулативни цени. Най-забавната градска легенда е че някой раздават тези компютри не само без пари, а направи ти дават пари да ги вземеш. да, баш така си е... затова на части, специално описаните в този материал машини из цял свят ги предлагат по eBay на солидни пари.
Вчера внесохме от Холандия, най-мощните работни станции, актуални модели, с официална поддръжка на Windows 11, с два топ процесора са някой, Intel XEON Gold, с много, много ядра.
Без проблеми такива машини са шампиони във всички тестови резултати, бенчмаркове. А това даже не са най-мощните процесори за тях, върговите модели като Lenovo ThinkStation P920, HP Z8, DELL Precision 7920 могат да поемат и брутално мощните 240-ватови Intel Xeon Platium.
Да, машините не са последен модел, но са пред- и пред-предпоследен. Защо някой от вас не провери колко струва последен модел, бас ловя, че ще се стрещи! Всяка от тези машини я предлагаме на поне три пъти по-ниска цена, отколкото бе миналата година на пазара. Това не е сложно да се провери.
Мнозина, за първи път чуват за новите моделни серии Intel XEON, които имат означенията Bronze, Silver, Gold и Platinum, досещате се, че Gold и Platinum за върха на хардуерният сладолед. Пред които всякакви Core i9, от всякакви поколения са смешни. Дори само защото потребителските машини още не могат да минат прага на 128GB Dual Chanel RAM, докато тези машини поддържат 3TB, Six Channel памет, проверете спецификациите на DELL Precision 7920, описани са най-нагледно. 6-канална памет! Три ТЕРА-байта! Има и още една опция, която смешните домашни машини нямат, това е работа с Intel Optane DC Persistent Memory Modules (PMM), който "твърд диск" модул се поставя на DIMM слота, и всичко лети както на нищо друго.
Най-интересното в тези машини, разбира се са Intel Xeon Scalable Processor-ите. Какво точно са те, защо са скалируеми (по-точно мащабируеми), е дълга тема за дискусии, а и нивото на познания на повечето читатели, не предлопага вменяемо обяснение. Най-важната особеност на скалируемите/мащабируемите процесори е организацията за достъп до кеш паметта. Старата, пръстеновидна структура бе подходяща за едно ядро, но с увеличаване броя на ядрата, нещата започнаха да циклят, а над 8-ядрените Core i7/i9, XEON, гълтаха водица, вместо да осигурят много повече мощ. Потребителските процесори Core още са с пръстеновиден кеш и ще бутат масло, но все някой ден ще минат на "новата" технология от по-големият брат, от Intel Xeon. За Mesh кеш, прочетете повече ТУК.
Intel Xeon Scalable поддържат тези технологии: Intel AVX-512, Intel Mesh, Intel QuickAssist, Intel Optane SSD, Intel Omni-Path Fabric.
Към момента има вече четири поколения (генерации) Intel Xeon Scalable процесори, нашите машини поддържат първите две генерации. Първата генерация отговаря на 6/7 генерация Intel Core, а втората генерация, на 8/9-генерация, но това е грубо казано, защото 2-ра генерация мащабируеми процесори е по-скоро 10/11-то поколение. Просто пътищата на Intel Core потребителските процесори и процесионалните Intel Xeon, разко се разграничиха. Новите, Intel Xeon Scalable, като технологии, мощ, скорост, кеш, възможност за тработа с ИИ (идваща до кеш достъпа), са много, много по-напред. За което трябва да благодарим на AMD, които направиха революция в своите процесори, точно с кеш организацията на достъпа до ядрата. Intel отдавна имаха технологии за това, но изчакваха, нали избор нямаше. И сега залъгват в потребителския сегмент балъците, с много ядра, едните икономичните и ефективни Skylike, другите - с някакви нови архитектури, греещи и харчещи като малка духалка, плюещи на глобалното затопляне и бръщолевенията на Клаус Шваб.
Нищо не казах за операционната система за тези машини? Всички поддържат Windows 11, но е голяма недалновиндост да ползвате тази сурова, все още система. Най-добрата опция е Windows 10 Pro for Workstations, с нея се разкрива пълният потенциял на многото ядра, многото памет и бързите фалкови трансфери, както и огромните мрежови скорости, които имат работните станции от тази Gold/Platinum генерация. Повече за Windows 10 Pro for Workstation.
А това е малка галерия с резултатите от тестовете на Fujitsu Celsius R970 с два Intel XEON Gold 6148: