Няма добавени продукти!
Разликите между Windows 10 версиите (Home, Pro, Pro for Workstations) откъм оптимизация, сигурност и изисквания за хардуера са следните:
Windows 10 Home - това е базовата версия на операционната система Windows 10, която е предназначена за домашни потребители и малки офиси. Тя има основните функционалности като интернет браузър, медийни плейъри и магазин за приложения. Изискванията за хардуера са по-ниски в сравнение с другите версии на Windows 10.
Windows 10 Pro - тази версия е насочена към бизнес потребителите и малките офиси. Тя има допълнителни функционалности като BitLocker, Remote Desktop, Hyper-V и др. Изискванията за хардуера са по-високи откъм процесор и оперативна памет.
Windows 10 Pro for Workstations - това е версията на Windows 10, която е специално оптимизирана за работа с мощни работни станции. Тя има подобрени функционалности за многопоточност, повече памет и мрежова производителност. Изискванията за хардуера са много високи, за да се поддържат тези допълнителни функционалности.
Windows Server - това е операционната система на Microsoft, която е специално проектирана за използване във високо натоварени мрежови среди и за управление на сървъри. Тя има много сходни функционалности с Windows 10 for Workstations, но е по-стабилна и се използва предимно за мрежово управление и обработка на данни.
За Mobile Workstations, Windows 10 Pro for Workstations е оптимизирана за използване на мощни мобилни работни станции, като например лаптопи с Intel Xeon процесори, NVIDIA Quadro графични карти и DDR ECC памет. Тази версия на Windows 10 поддържа многопоточност, голямо количество оперативна памет и по-висока производителност на мрежовите компоненти.
За настолни Workstations PC, Windows 10 Pro for Workstations е оптимизирана за използване на мощни компютри с многоядрени и многопроцесорни системи, големи количества оперативна памет, по-бързи твърди дискове и графични карти с високи спецификации. Тази версия на Windows 10 осигурява подобрена мрежова производителност, висока степен на сигурност и оптимизация за използване на многопоточни приложения.
Windows 10 Pro и Windows 10 Pro for Workstations са две различни версии на операционната система Windows 10. Някои от основните разлики между тях включват:
Оптимизация: Windows 10 Pro for Workstations е шлифована за мощни компютърни системи с многоядрени и многопроцесорни системи, огромни количества оперативна памет, по-бързи твърди дискове и графични карти с високи спецификации. Това позволява на работните станции да обработват по-големи и по-сложни данни по-бързо и ефективно.
Работна станция: Windows 10 Pro for Workstations е предназначена за работни станции и е насочена към професионалисти, които работят с много по-големи количества данни и изискват по-голяма производителност и най-вече стабилнос. С други думи, това е версия на операционната система, която е създадена специално за потребности на работните станции, докато Windows 10 Pro е насочена към обща употреба и няма тези специфични оптимизации.
Лицензиране: Windows 10 Pro for Workstations се лицензира различно от Windows 10 Pro и изисква по-специфични хардуерни изисквания. Това означава, че версията за работни станции може да бъде по-скъпа от стандартната версия на Windows 10 Pro. Но, вижте изключенията и фатките, по-долу.
Поддръжка на хардуер: Windows 10 Pro for Workstations поддържа по-мощни компютърни компоненти, като Intel Xeon, Quadro и DDR ECC памет, които не са уж по-небрежно поддържани от Windows 10 Pro.
Всички тези различия правят Windows 10 Pro for Workstations по-подходяща за професионалисти и организации, които работят с големи количества данни и изискват по-голяма производителност и стабилност.
Windows 10 for Workstations може да се сравнява с Windows Server в някои аспекти, като например в мрежовата производителност, капацитета на паметта и многопоточната поддръжка. Въпреки това, Windows Server е предназначен за управление на мрежови услуги и сървъри, докато Windows 10 for Workstations е операционна система за работни станции.
Windows 10 for Workstations, която е лицензирана с цифров сертификат за работна станция с Intel Xeon, може да представлява много изгодна алтернатива на Windows Server за потребители, които търсят повече опции за многопоточна обработка на данни, подобрена мрежова производителност и повишена сигурност. Въпреки това, в случаи, когато е необходимо управление на голям брой сървъри или се изисква максимална стабилност и сигурност, Windows Server все още е най-добрият избор.
Най-често мобилна работна станция с официален сертификат за Windows 10 Pro сама предлага ъпдейт на системата до Pro Workstation версия, без допълнително заплащане, стига машината да е сертифицирана за тази система. Почти всички работни станции, за които имаме осигурен лиценз за Windows 10 Pro, когато са с Intel XEON процесор, предлагат такъв ъпдейт до по-стабилната, по-скъпа, ценна система на Microsoft. Това не важи за машини с процесори Intel Core. Възможно е тази политика да се спазва и за машини, поддържащи Windows 11 (към момента на статията, Windows 11 Pro for Workstations няма).
Цени на употребаваните ни лаптопи в топ състояние с поддръжка на Windows 11.
Цени на употребаваните ни компютри в топ състояние с поддръжка на Windows 11.
Цени на употребаваните ни работни станции в топ състояние с поддръжка на Windows 11.